Консультація проктолога
Лікар-проктолог займається лікуванням захворюваннь товстого кишківника та перианальної зони, визначає діагностичний алгоритм, призначає консервативну терапію та, за потреби, здійснює оперативне лікування.
Слід звернутися до проктолога при появі таких симптомів як кровотеча з заднього проходу, біль в ділянці прямої кишки та промежини, відчуття стороннього тіла, порушення режиму та характеру випорожнень, поява будь-яких незвичних вам виділень з анального каналу (слиз, гній, кров тощо).
Консультація проктолога складається з кількох компонентів: передусім лікар в ході розмови деталізує ваши скарги, визначає ймовірні фактори ризику появи проктологічних захворювань, уточнює спадковість, перенесені раніше захворювання, алергії, прийом медикаментів. Обов’язковим етапом прийому у проктолога є не лише розмова зі спеціалістом, а й здійснення фізикального обстеження, що включає в себе:
- огляд перианальної зони та промежини з метою виявлення зовнішніх гемороїдальних вузлів, анальних тріщин, норицевих отворів, інфільтратів, різноманітних уражень шкіри - загалом, будь-яких візуальних ознак захворювань даної ділянки. Огляд здійснюється у положенні лежачи на лівому боці з приведеними до живота колінами, рідше - у колінно-ліктьовому положенні, чи положенні на спині.
- пальцеве ректальне дослідження дозволяє лікарю визначити тонус м’язів анального сфінктера, виявити дефекти стінок анального каналу, новоутворення, ділянки ущільнення тканин. З метою пом’якшення огляду та попередження больових відчуттів проктолог обов’язково користується маззю з місцевим анестетиком.
- аноскопія - огляд нижньої третини прямої кишки за допомогою металевої або пластикової трубки. Ця неприємна, проте безболісна процедура дає лікарю вичерпне уявлення про стан прямої кишки та анального каналу, дозволяє виявити більшість локальних захворювань. Це обов’язковий компонент фахового огляду і єдиним протипоказанням до проведення аноскопії є виражений больовий синдром, ймовірно пов’язаний з гострою хірургічною патологією. У такому випадку ретельний огляд буде здійснено з використанням регіонарного або загального знеболення.
- ректороманоскопія - огляд усієї прямої кишки та ректосигмоїдного відділу за допомогою металевої трубки з освітлювачем. Як правило, проводиться при підозрі на запальні захворювання кишківника, пацієнтам старше 45 років при відсутності нещодавньої колоноскопії, при обтяженій спадковості та інших факторах, що формують у лікаря онконастороженість. Крім того, ректороманоскопію виконують перед плановим оперативним втручанням на прямій кишці, щоб мати максимально вичерпну інформацію про стан органу.
За потреби, при наявності відповідних показань проктолог також може здійснювати вагінальний огляд (при підозрі на дефект ректо-вагінальної перетинки, ректоцеле, ректо-вагінальних норицях)./p>
Якщо ви відмічаєте вищезгадані ознаки та симптоми, підозрюєте наявність проктологічних захворювань, чи маєте запитання щодо свого колоректального здоров’я - проктолог у місті Київ Наталія Герасименко надасть Вам фахову допомогу і допоможе позбутися цих проблем.
Лікування геморою
При встановленому діагнозі геморой, лікування залежить від стадії захворювання. Ефективність лікування геморою та профілактика подальшого розвитку хвороби можлива завдяки корекції харчових звичок. Модифікація дієти та консультування щодо культури дефекації, як правило, є первинним етапом терапії у пацієнтів з симптоматичним перебігом геморою.
Харчові рекомендації:
Додайте більше волокон до вашого раціону - з продуктів харчування, харчових добавок або з обох джерел. Поряд з адекватною кількістю рідини, волокна розм'якшують калові маси і полегшують їх проходження по кишківнику, знижуючи місцевий тиск та механічне подразнення. Продукти з високим вмістом клітковини включають брокколі, боби, пшеничні та вівсяні висівки, цільнозернові продукти та свіжі фрукти й овочі. Деякі люди вважають, що підвищення кількості харчових волокон викликає здуття живота та гази. Тому поступово збільшуйте споживання до 25-30 грамів клітковини на день. Крім того, підвищіть споживання прозорих напоїв, але не алкоголю!
Часто для полегшення незначного болю, набряку і запалення геморою досить амбулаторного лікування. Якщо геморой спричиняє лише легкий дискомфорт, лікар може запропонувати певні креми, мазі або супозиторії. Ці препарати містять такі інгредієнти, як гамамеліс, гідрокортизон чи лідокаїн, які можуть полегшити біль і свербіж, принаймні тимчасово. Також для полегшення болю та дискомфорту допускається прийом протизапальних препаратів - парацетамолу, ібупрофену, тощо.
Існують рекомендації щодо домашнього догляду, які стосуються частоти підмивання, особливостей гігієни та температурного режиму.
- Підтримуйте чистоту анальної ділянки. Використовуйте гігієнічний душ, щоб обережно очистити шкіру навколо анусу прохолодною водою після походу в туалет. Після процедури обережно просушіть анальну ділянку серветками чи рушником.
- Уникайте спиртових або ароматизованих серветок.
- Не використовуйте сухий туалетний папір. Щоб підтримати чистоту після випорожнення, якщо душ не доступний, використовуйте вологі рушники або вологий туалетний папір, який не містить парфумів або спирту.
Втручання при лікуванні геморою
Мінімально інвазивні процедури:
Зовнішня тромбектомія
Якщо у зовнішніх гемороїдальних вузлах утворився болісний тромб (перианальний тромбоз), то проктолог може видалити згусток простим розрізом і дренуванням, це забезпечує швидке полегшення. Ця процедура є найбільш ефективною за умови проведення протягом 72 годин після утворення тромбу.
При наявності стійких кровотеч лікар може порекомендувати одну з інших мінімально інвазивних процедур. Ці процедури можна проводити в кабінеті лікаря або в інших амбулаторних умовах і вони зазвичай не вимагають анестезії.
- Латексне лігування. Наталія Герасименко займається латексним лігуванням понад двадцять років і є однією з перших фахівців в україні, що оволоділи даною методикою. Процедура полягає у накладанні однієї або двох крихітних гумок навколо основи внутрішнього гемороїдального вузла, щоб припинити його кровопостачання. Невдовзі вузол відмирає і відходить протягом тижня. За один раз можна лігувати не більше двох вузлів, лігування наступного вузла можливе через 2-3 тижні. Ця процедура ефективна для багатьох людей з другою стадією геморою, коли гемороїдальні вузли ще не пролабують назовні.
Хірургічні втручання
Якщо інші процедури не принесли бажаного результату або при більш просунутій стадії геморою, ваш проктолог може порекомендувати і виконати хірургічне втручання. Операція може бути проведена амбулаторно або ж може знадобитися перебування в стаціонарі протягом принаймні однієї доби.
- Радикальне видалення гемороїдальних вузлів. Під час процедури, що називається гемороїдектомією, проктолог повністю видаляє гемороїдальні тканини. Можуть бути використані різні методики (ультразвукові, радіохвильові та інші сучасні методи розсічення тканин). Операція може проводитися з місцевим анестетиком у поєднанні з седацією, під спінальною анестезією або загальним наркозом. Гемороїдектомія є найбільш ефективним способом лікування тяжкого або рецидивного геморою.
- Степлерна гемороїдопексія або операція Лонго. Ця процедура виконується спеціальним степлером, який блокує приплив крові до гемороїдальної тканини та фіксує гемороїдальні вузли. Ця операція ефективна тільки для внутрішнього геморою. Як правило, післяопераційний період передбачає не такий виражений больовий синдром, ніж після гемороїдектомії, і дозволяє раніше повернутися до щоденної діяльності. Проте у порівнянні з гемороїдектомією, гемороїдопексія пов'язана з більшим ризиком рецидиву.
- Проктолог Наталія Герасименко допоможе обрати оптимальний метод лікування геморою, який підійде саме Вам, детально проінформує про специфіку діагностики та терапії, складе план Вашого лікування.
Хірургія одного дня
Значна частина патології прямої кишки та перианальної ділянки вимагає оперативного лікування, особливо якщо мова йде про просунуті форми захворювань. Наталія Герасименко має двадцять п’ять років досвіду роботи у найбільшому проктологічному стаціонарі України, що дозволяють впевнено виконувати усі необхідні хірургічні втручання.
Нижче ми коротко розповімо про основні методи оперативних втручань при розповсюджених проктологічних захворюваннях. Ці процедури мають різний перебіг післяопераційного періоду, проте, як правило, пацієнт може вирушати додому в той же день, або залишається в стаціонарі максимум на одну-дві доби.
Геморой:
- Латексне лігування. Лікар розміщує одну або дві крихітні гумки навколо основи внутрішнього гемороїдального вузла, щоб припинити його кровопостачання. Невдовзі вузол відмирає і відходить протягом тижня. Ця процедура ефективна для багатьох людей на певній стадії геморою і однією з її переваг є безболісність та відсутність потреби у стаціонарному лікуванні. Пацієнт може йти додому відразу після процедури.
- Радикальне видалення гемороїдальних вузлів. Під час процедури, що називається гемороїдектомією, проктолог повністю видаляє гемороїдальні тканини. Можуть бути використані різні методики (ультразвукові, радіохвильові та інші сучасні методи розсічення тканин). Операція може проводитися з місцевим анестетиком у поєднанні з седацією, під спінальною анестезією або загальним наркозом. Гемороїдектомія є найбільш ефективним способом лікування тяжкого або рецидивного геморою.
- Степлерна гемороїдопексія або операція Лонго. Ця процедура виконується спеціальним степлером, який блокує приплив крові до гемороїдальної тканини та фіксує гемороїдальні вузли. Ця операція ефективна тільки для внутрішнього геморою. Як правило, післяопераційний період передбачає не такий виражений больовий синдром, ніж після гемороїдектомії, і дозволяє раніше повернутися до регулярної діяльності. Проте у порівнянні з гемороїдектомією, гемороїдопексія пов'язана з більшим ризиком рецидиву.
Хронічна анальна тріщина:
висічення тріщини в межах здорових тканин та бічна дозована сфінктеротомія (LIS - lateral internal sphincterotomy), яка полягає у розсіченні невеликої порції анального сфінктера з метою зменшення спазму, больового синдрому і сприяння загоєнню.
Нориці прямої кишки:
при простих норицях можливе проведення фістулотомії (розсічення) в амбулаторних умовах
складні нориці потребують постановки дренуючої лігатури (сетону) або ж радикального висічення та анопластики. Після таких втручань варто знаходитись під наглядом лікаря в стаціонарі одну-дві доби
Гнійник в перианальній ділянці (парапроктит)
Лікування парапроктиту завжди оперативне та невідкладне - розсічення гнійника, дренування його порожнини та видалення ураженої крипти! Об’єм операції, а також тяжкість реабілітації та потреба у стаціонарному лікуванні залежить від розповсюдження гнійного процесу.
Пілоїдальна кіста куприка (куприковий хід)
У гострій фазі захворювання фактично утворюється гнійник на куприковій ділянці, що потребує розсічення та дренування.
Хронічне запалення потребує радикального висічення в межах здорових тканин та пластики дефекту.
Доброякісні новоутворення анального каналу (поліпи та війчасті аденоми) потребують радикального видалення з подальшим гістологічним дослідженням видалених тканин. Ці втручання також не вимагають тривалого перебування в стаціонарі - в той же день, або на ранок після операції пацієнт вирушає додому.