Підготовка до огляду

Записатись на прийом

Будь ласка, заповніть обов’язкове поле
Будь ласка, заповніть обов’язкове поле
Надіслати
Повідомлення відправлене, дякуємо!
P

КТ та МРТ в проктології

Неділя, 01 вересня 2019
770
Записатись на прийом

Під час візиту до проктолога можна підтвердити або виключити наявність більшості захворювань прямої кишки та промежини. Проте у більш складних ситуаціях, або ж коли лікар підозрює патологію вищерозташованих відділів товстої кишки, які він не в змозі оглянути під час прийому, виникає потреба у додаткових методах обстеження.

 

Ми вже розповідали окремо про колоноскопію - адже ця ендоскопічна методика найчастіше приходить на допомогу колоректальному хірургу. В даній статті хотілось би зосередитись на розповсюджених методах променевої діагностики: комп’ютерній та магнітно-резонансній томографії.

Комп’ютерна томографія (КТ) - рентгенологічний метод обстеження, що дає змогу отримати детальне пошарове зображення органів. Даний метод часто доповнюється введенням внутрішньовенного контрастного препарату - у такому випадку радіологи мають змогу описати найменші структурні зміни органів. Наприклад, у нашій галузі комп’ютерна томографія органів черевної порожнини та малого тазу обов’язково призначається при підозрі на злоякісне новоутворення, дивертикуліт, запальні та гнійні процеси в черевній порожнині та порожнині малого тазу. Якщо під час огляду проктолога, або колоноскопії виявлено пухлину, то крім біопсії (забору шматочка пухлини на дослідження), лікар скерує пацієнта на КТ органів грудної порожнини, черевної порожнини та органів малого тазу з внутрішньовенним контрастуванням - це стандарт стадіювання пухлинних процесів у всьому світі і запорука правильного вибору методу лікування для конкретного пацієнта. КТ - це безболісна неінвазивна процедура, яка потребує певної підготовки напередодні: очищення шлунково-кишкового тракту спеціальними засобами та визначення рівня креатиніну в крові. Радіолог має бути впевнений що рівень креатиніну пацієнта дозволяє ввести контраст, тому цей аналіз обов’язково мати з собою в день діагностики.

 

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) - метод діагностики, заснований на явищі магнітного резонансу в тканинах. Незважаючи на схожу мету - отримати детальне уявлення про зміни внутрішніх органів, - комп’ютерна та магнітно-резонансна томографія не заміняють, а доповнюють одна одну, або ж часто мають окремі показання для виконання. У колопроктології МРТ органів малого тазу призначається у випадку пухлин прямої кишки для розуміння локального розповсюдження процесу. В той же час КТ органів грудної та черевної порожнини і малого тазу використовується для виявлення віддалених вогнищ та встановлення стадії захворювання. Важливо, що в даній клінічній ситуації для проведення МРТ не потрібен внутрішньовенний контраст.

Іншою ситуацією, що вимагає МРТ-діагностики, є наявність анатомічно складних, або ж рецидивних нориць прямої кишки. У такому випадку слід виконувати МРТ з контрастом, щоб побачити усі патологічні канали (нориці) та їх розташування щодо прилеглих тканин - це дає змогу грамотно спланувати оперативне втручання.

Окремим видом МРТ-діагностики є МР-дефекографія -  ця методика дає вичерпне уявлення про стан тазових м’язів та їх взаємодію під час акту дефекації. Призначається пацієнтам з закрепами та порушенням акту дефекації, щоб зрозуміти анатомічно-функціональну причину даного стану.

Важливо! Доцільність проведення того чи іншого діагностичного методу визначає лише лікар під час очного прийому. Не призначайте собі самостійно діагностичні втручання, щоб уникнути непотрібних витрат коштів та часу на хибний діагностичний шлях.

 

Проктолог в місті Київ Наталія Герасименко допоможе зберегти ваше колоректальне здоров’я та вирішити наявні проблеми.

Записатись на прийом

Підготовка до огляду

Рясне пиття ввечері перед оглядом. За 2 години до огляду (чи безпосередньо перед оглядом в клініці) ввести спеціальну мікроклізму (нормакол, реді-ту-юз) в пряму кишку, що викличе акт дефекації через 5-10 хвилин та зробить огляд можливим. Перед введенням обов’язково ознайомтесь з інструкцією на предмет протипоказів.

ВАЖЛИВО!

При наявності інтенсивного больового синдрому огляд може проводитись без підготовки. При встановленому діагнозі запальних захворювань кишківника рекомендовано використовувати мікроклізму Адюлакс