Підготовка до огляду

Записатись на прийом

Будь ласка, заповніть обов’язкове поле
Будь ласка, заповніть обов’язкове поле
Надіслати
Повідомлення відправлене, дякуємо!
P

Колоноскопія

Четвер, 29 серпня 2019
423
Записатись на прийом

У своїй практиці колопроктолог часто потребує допомоги суміжних спеціалістів для допомоги у постановці правильного діагнозу. Одним з таких незамінних помічників є ендоскопіст, який виконує діагностичні та лікувальні процедури на органах травного тракту за допомогою ендоскопів (гастро- та колоноскопів). У даній статті ми зосередимось саме на колоноскопії як найбільш розповсюдженій діагностичній методиці у колопроктології.

Колоноскоп - це довга гнучка трубка з камерою та освітлювачем на верхівці, яка дає змогу оглянути всю товсту кишку та навіть термінальний відділ тонкої кишки. Крім огляду лікар-ендоскопіст має змогу за потреби здійснювати різні маніпуляції в просвіті кишки: брати підозрілі ділянки для лабораторного дослідження (біопсія), або видаляти поліпи та інші невеликі новоутворення.

Для проведення колоноскопії обов’язково слід підготувати кишківник. У продажу наявні різноманітні препарати для очищення кишківника, лікар, котрий призначив діагностику порадить вам, який препарат краще обрати. Як правило, це розчин об’ємом 2-3 літри, який слід випити напередодні та зранку перед процедурою. Останній прийом твердої їжі допускається не пізніше 7 години вечора напередодні, пізніше - лише прозорі, можна підсолоджені рідини (вода, компот, чай).

 

Колоноскопія є доволі дискомфортною маніпуляцією  для пацієнта - як емоційно, так і фізично, тож ми рекомендуємо здійснювати обстеження у супроводі внутрішньовенної седації під контролем анестезіолога (так званий “медикаментозний сон”).

Під час консультації колопроктолог може виявити наступні показання для проведення колоноскопії:

  • підозра на наявність новоутворень товстого кишківника. Особливо актуально для пацієнтів з кровотечами, зміною забарвлення та режиму випорожнень, анемією, схудненням.
  • підозра на запальні захворювання кишківника такі як неспецифічний виразковий коліт та хвороба Крона. Такий діагноз неможливо встановити без характерної ендоскопічної картини та аналізу уражених ділянок кишківника.
  • виявлення дивертикулярної хвороби у пацієнтів старшого віку та пацієнтів з закрепами. Дивертикули - патологічні вип’ячування стінки кишки, які можуть призвести до запалення та інших ускладнень у цій ділянці, такий стан потребує корекції харчових звичок та регулярного спостереження.
  • діарея невідомої причини, якщо після проведення необхідних лабораторних тестів діагноз залишився незрозумілим.

 

Крім того у всьому світі існує поняття скринінгової колоноскопії - діагностика у здорових осіб визначеної вікової групи. 

Мета скринінгової колоноскопії попередити розвиток раку товстого кишківника або ж виявити його на ранніх стадіях. У такому випадку шанси на повне одужання сягають понад 90%.

Рак товстого кишківника -  одне з найрозповсюдженіших злоякісних новоутворень на території нашої країни, однак йому повністю можна запобігти, якщо вчасно почати скринінг. Пухлина кишківника завжди розвивається з маленького доброякісного місцевого розростання - поліпа. Під час колоноскопії, у разі виявлення поліпів, є змога одразу їх видалити та відправити на дослідження.

 

Здоровим людям рекомендовано першу колоноскопію пройти у віці 45 років. За відсутності поліпів наступні обстеження здійснюють з інтервалом раз на 5 років. Якщо в родині були випадки злоякісних новоутворень, або пацієнт має хронічне запальне захворювання кишківника - скринінг слід починати раніше, визначивши час разом з лікарем. У проміжках між колоноскопіями, а також для молодших осіб рекомендовано здавати кал на аналіз на приховану кров (FIT test) щорічно.

 

Не слід займатися самолікуванням та призначати ті чи інші методи діагностики не порадившись з лікарем.

Проктолог у місті Київ Наталія Герасименко допоможе скласти оптимальний  діагностичний план.

Записатись на прийом

Підготовка до огляду

Рясне пиття ввечері перед оглядом. За 2 години до огляду (чи безпосередньо перед оглядом в клініці) ввести спеціальну мікроклізму (нормакол, реді-ту-юз) в пряму кишку, що викличе акт дефекації через 5-10 хвилин та зробить огляд можливим. Перед введенням обов’язково ознайомтесь з інструкцією на предмет протипоказів.

ВАЖЛИВО!

При наявності інтенсивного больового синдрому огляд може проводитись без підготовки. При встановленому діагнозі запальних захворювань кишківника рекомендовано використовувати мікроклізму Адюлакс